Zapomniane Dziedzictwo – projekt edukacyjny

W kwietniu i maju klasy 5b, 8a i 8b brały udział w projekcie „Zapomniane dziedzictwo”, który jest jednym z wielu działań Domu Współpracy Polsko – Niemieckiej. Organizacja ta powstała w Gliwicach w 1998 r. i jest pierwszym polskim związkiem stowarzyszeń, w którego skład wchodzą organizacje polskie i niemieckie. Działania Domu mają na celu rozwój stosunków polsko-niemieckich, budowanie społeczeństwa obywatelskiego, wspieranie wielokulturowości i dialogu międzykulturowego. Z ramienia Domu zajęcia z projektu w naszej szkole przeprowadziła pani Małgorzata Makowska.

Celem projektu Zapomniane Dziedzictwo jest ocalenie od zapomnienia miejsc, które czasy swojej świetności mają już za sobą. Miejsca te, będące najczęściej obiektami architektonicznymi, dawniej stanowiły wizytówkę naszego regionu, obecnie popadały w ruinę i zapomnienie.

Zadaniem uczniów było opracowanie pomysłu na rewitalizację tych obiektów, czyli znalezienie dla nich nowego zastosowania. Nasi uczniowie wykazali się dużą kreatywnością w pomysłach na rewitalizację niektórych zapomnianych obiektów Górnego Śląska.

Dzięki takim działaniom zapomniane obiekty dostają drugie życie i mogą służyć jako obiekty użytkowe całemu społeczeństwu.